Miały podnosić efektywność, bezpośredniego kontaktu w miejscu pracy. Wyniki najnowszych badań wskazują jednak, że open space działa odwrotnie do oczekiwań. Jak to zmienić?
Wielu pracodawców zastanawia się, w jaki sposób zwiększyć produktywność swoich pracowników. Także prowadząc działalność lub startup możemy stać przed takim dylematem.
Głośne rozmowy, muzyka, odgłosy działających urządzeń biurowych – to tylko kilka pierwszych z brzegu kwestii, które zniechęcają do pracy w open space. Listę da się bez trudu wydłużyć. Okazuje się, że pracownicy we wspólnej przestrzeni biurowej niemalże unikają bezpośredniego kontaktu i wolą wysyłać do siebie wiadomości.
By to zmierzyć, badacze użyli elektronicznych przypinek i mikrofonów, co pozwoliło monitorować zachowanie pracowników
Założeniem było wzmocnienie zespołowości. W założeniu przestrzeń wspólna miała pobudzać do aktywności i działać motywująco. Bo przecież to efektywna współpraca osób zatrudnionych napędza przedsiębiorstwa.
Jeśli panuje dobry nastrój w zespole, rośnie poziom satysfakcji oraz poczucie wsparcia w grupie, a to z kolei przekłada się na wyniki w pracy.
Open space, czyli spadająca efektywność
Współpraca i brak motywacji do tworzenia innowacji w grupie to jedno. Istotną kwestią okazuje się rosnąca potrzeba pracy w pojedynkę, gdy tego wymagają powierzone zadania. Wyniki badania pokazują, że z powodu braku możliwości indywidualnego skupienia się na zadaniach kuleje komunikacja interpersonalna. Mówiąc wprost, ludzie zaczynają siebie unikać, spada efektywność i rośnie liczba popełnianych błędów.
I choć idea open space miała pierwotnie na celu poprawienie jakości współpracy, doprowadziła do sytuacji wręcz odwrotnej – chęci izolowania się i unikania bezpośredniego kontaktu.
Zespołowość a potrzeba prywatności
Jak należy więc kształtować nowoczesne i innowacyjne miejsce pracy? Badacze zwracają uwagę, by zadbać w nim o różnorodność, dzięki czemu zyskamy efektywniejszych pracowników.
Innymi słowy, innowacyjne projektowanie przestrzeni biurowej powinno brać pod uwagę różne sposoby pracy. Należy uwzględnić zarówno możliwość pracy w grupie, jak również potrzebę prywatności – czyli pracy w ciszy i skupieniu. Taki efekt chcemy osiągnąć w Biznes Zone– jednym z naszych najnowszych projektów, skierowanym między innymi do startupów.
Źródło: theconversation.com
Wyniki badań prowadzonych przez zespół The Royal Society w Londynie: The impact of the ‘open’ workspace on human collaboration, Ethan S. Bernstein, Stephen Turban