W dzisiejszych czasach prowadzenie biznesu online stało się nie tyle popularne, ile wręcz konieczne — szczególnie gdy myślisz o dynamicznym rozwoju. Sprawdź, jakie narzędzia i strategie pomogą Ci prowadzić rentowny biznes w Internecie.
- W tym artykule omówimy:
- jak przenieść własny biznes do świata online,
- jakie narzędzia warto wykorzystać, rozwijając się w sieci,
- dlaczego warto mieć plan i wykorzystywać sprawdzone strategie.
E-commerce to inaczej handel elektroniczny (określany również jako e-handel). Z każdym rokiem jego znaczenie rośnie, a zyskanie przewagi nad konkurencją bez widoczności w sieci staje się coraz trudniejsze. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, jeśli planujesz przenieść własny biznes do sieci.
Własny biznes w sieci? Zacznij od sklepu internetowego
Podstawowym narzędziem dla e-commerce jest sklep internetowy, czyli platforma, która umożliwia sprzedawanie produktów i usług online. Warto zadbać o to, aby sklep był intuicyjny w obsłudze oraz łatwy w zarządzaniu. Budowa sklepu internetowego może być nie lada wyzwaniem dla osób, które dopiero otworzyły własny biznes, dlatego warto powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy oddadzą do naszego użytku gotowy produkt. Planując wprowadzenie własnego biznesu do sieci, należy wziąć pod uwagę koszty – stworzenie sklepu internetowego to koszt rzędu kilku, czasami kilkunastu tysięcy złotych.
Marketing internetowy – klucz do sukcesu
W e-commerce marketing internetowy jest kluczowy. Pozwala budować wizerunek firmy, docierać do większej liczby klientów i odpowiadać na ich potrzeby. Na strategię marketingową składa się wiele elementów – są to między innymi:
SEO (Search Engine Optimization)
- optymalizacja strony internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych. Działania SEO nie wymagają dużych nakładów finansowych, jednak na pierwsze efekty należy poczekać dłużej, niż w przypadku płatnych reklam. Planując strategię SEO dla własnego biznesu, warto skorzystać z pomocy agencji marketingowej lub specjalistów, którzy przeanalizują konkurencję i przekażą konkretne wytyczne.
SEM (Search Engine Marketing)
- płatne reklamy w wyszukiwarkach internetowych, np. Google Ads. Ich największą zaletą jest możliwość szybkiego dotarcia do wcześniej określonej grupy docelowej. SEM jest szczególnie ważny w pierwszych miesiącach, gdy dopiero rozwijamy własny biznes online i zależy nam na szybkim pozyskaniu pierwszych klientów.
Social media
- pozwalają promować biznes online. Od samej reklamy ważniejsza jest spójna strategia i zaoferowanie klientom wartościowych treści, które sprawią, że to Twoja marka zostanie przez nich wybrana spośród wielu innych.
E-mail marketing
- polega na wysyłaniu newsletterów i ofert promocyjnych do klientów, którzy wyrazili zgodę na ich otrzymywanie i zapisali się do naszej bazy mailingowej.
Zadbaj o swoich klientów
W e-commerce kluczową rolę odgrywa obsługa klienta. Musisz pamiętać, że cały proces zakupowy nie kończy się w momencie sfinalizowania transakcji – bardzo ważne są działania, które podejmujesz później. Twoi klienci powinni mieć możliwość szybkiego skontaktowania się z Tobą w przypadku problemów. Początkującym firmom w zupełności wystarczy udostępnienie adresu e-mail i numeru telefonu. Wraz z rozwojem biznesu online możesz pomyśleć o wprowadzeniu live chatu, który pozwoli klientom na uzyskanie szybkiej odpowiedzi na ich zapytanie.
Poznaj zachowania klientów – analiza danych
Kolejnym istotnym narzędziem jest analiza danych. Dzięki niej można poznać preferencje i zachowania klientów oraz dostosować swoją ofertę do ich potrzeb. Jakie narzędzia warto wziąć pod uwagę?
Google Analytics
– pozwala uzyskać informacje dotyczące liczby wizyt na stronie internetowej, źródeł ruchu, konwersji i innych wskaźników. Pozyskane dane pozwalają na ciągłe udoskonalanie strategii i wybieranie rozwiązań, które są najskuteczniejsze.
Heatmapy
– narzędzie, które pozwala na analizę zachowań użytkowników na stronie internetowej – najczęściej odwiedzanych podstron, klikanych linków lub produktów. Możemy w ten sposób zaobserwować, w których momentach osoby odwiedzające nasz sklep napotykają problem.
Ankiety
– pozwalają na pozyskiwanie bezpośredniej informacji na temat preferencji i oczekiwań klientów. Warto rozważyć wysłanie ich do osób, które zapisały się do bazy mailingowej.
Postaw na prostotę i funkcjonalność
W e-commerce niezwykle ważne jest, aby wszelkie funkcjonalności były wygodne i dostępne dla klientów, dlatego bezwzględnie należy zadbać o:
Wielokanałowość
– oferowanie różnych metod dostawy i płatności, np. wysyłki kurierskiej pod wskazany adres lub do punktu odbioru, możliwość płatności za pobraniem, za pośrednictwem serwisu transakcyjnego lub w formie przelewu tradycyjnego;
Prostota
– łatwy i intuicyjny proces składania zamówienia (formularze zamówień, szybkie płatności za pośrednictwem serwisów transakcyjnych);
Automatyzacja procesów
– informowanie klientów na bieżąco o statusie ich przesyłki, np. za pomocą automatycznych powiadomień e-mail.
Prowadzenie biznesu online wymaga innych narzędzi i strategii niż biznes tradycyjny, jednak warto poświęcić czas na ich wdrożenie i rozwój. Przełoży się to nie tylko na skuteczność działań z zakresu e-commerce, ale przede wszystkim na większe zadowolenie klientów.