Wypalenie zawodowe, narastająca frustracja i przemęczenie. Masz ochotę rzucić etat i przejść na swoje, jednak w Twojej głowie pojawia się wiele wątpliwości. Zanim przystąpisz do działania, weź głęboki oddech i przemyśl swoją decyzję. A jeśli już ją podjąłeś, przeczytaj nasz poradnik, aby zapewnić sobie dobry start
- W tym artykule omówimy:
- jak podjąć mądrą decyzję o zmianie pracy etatowej na freelaning,
- na co należy być przygotowanym,
- dlaczego inkubator przedsiębiorczości może być wybawieniem dla osób, które zamierzają przetestować swój pomysł.
Rzucenie etatu można porównać do strzału: albo strzelisz w dziesiątkę, albo w kolano. Chociaż nie zawsze jest to zależne od Ciebie, jako przedsiębiorca masz ogromny wpływ na dalsze losy swojej firmy. Nie działaj bez planu i dokładnie przemyśl, czy jesteś w stanie zmienić się z etatowego pracownika w prezesa, marketingowca, księgowego i doradcę klienta. Chociaż ta wizja może Cię przytłoczyć, dokładnie tak będą wyglądały pierwsze miesiące prowadzenia własnej działalności (chyba że wybierzesz alternatywne rozwiązania, ale o tym opowiemy nieco później).
Przemyśl, jak chcesz to zrobić
Nawet jeśli planowanie nie jest Twoją mocną stroną, spontaniczne rzucenie pracy nigdy nie wychodzi na dobre. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy masz zbudowaną bazę klientów i wiesz, że rezygnacja z etatu nie zmieni Twojego położenia. Taki komfort jest jednak rzadkością i zwykle dotyczy zawodów, które z założenia są wykonywane przez wolnych strzelców (np. fotograf, fryzjer, tatuażysta). Powinieneś jednak pamiętać, że w momencie przejścia na jednoosobową działalność gospodarczą wszystkie obowiązki spadną na Ciebie. Oprócz zajmowania się rozwojem własnego biznesu będziesz odpowiedzialny za kwestie formalne związane z jego prowadzeniem.
- Jakie kwestie należy uwzględnić, aby uniknąć przykrych niespodzianek?
Solidne podstawy, czyli biznesplan
Przygotowanie szczegółowego planu jest absolutną koniecznością, jeśli myślisz o rzuceniu etatu i przejściu na swoje. Zaplanuj wszystko – cele, sposób ich realizacji, szanse i zagrożenia. Zrób dokładną analizę konkurencji i określ, ile środków potrzebujesz. Nie opieraj się na swoich założeniach. Analizuj, zapisuj i wykorzystuj fakty.
Budżet, który pozwoli Ci przetrwać
W praktyce im większa jest Twoja poduszka finansowa, tym lepszy start zapewnisz swojej firmie. Nawet najlepiej opracowany biznesplan nie zagwarantuje Ci sukcesu i nie da pewności, że już w pierwszych miesiącach zaczniesz zarabiać (może być wręcz odwrotnie – działania okażą się nieskuteczne, a Ty będziesz musiał dołożyć ze swoich środków). Najlepiej, jeśli zgromadzisz oszczędności, które pozwolą Ci na przeżycie co najmniej sześciu miesięcy bez żadnych zarobków.
Plan B — na wypadek, gdyby nie wyszło
Nie pal za sobą mostów i rozstań się z pracodawcą w przyjaznej atmosferze – nigdy nie wiesz, jak będzie wyglądała Twoja przyszłość i z kim przyjdzie Ci współpracować, jeśli nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Przemyśl, w jaki sposób będziesz chciał ułożyć swoje życie zawodowe, jeśli uznasz, że nie odnajdujesz się w prowadzeniu własnej firmy.
Bezpieczne rzucenie etatu, czyli firma na próbę
Wróćmy do wspomnianej wcześniej wizji przedsiębiorcy, który w momencie zakładania własnej firmy staje się odpowiedzialny za wszelkie kwestie formalne. O ile przygotowanie biznesplanu jest niezbędne, o tyle zajmowanie się formalnościami – niekoniecznie. Chociaż jesteśmy zdania, że rzucenie etatu i założenie własnej firmy powinno być przemyślaną decyzją, wiemy, że wiele osób podejmuje ją spontanicznie. Przez cały okres istnienia Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości pomogliśmy ponad ośmiu tysiącom przedsiębiorców, sprawiając, że ich pomysły nie kończyły w szufladzie, ale znajdowały swoje miejsce na rynku.
- Jak tego dokonaliśmy?
Zaoferowaliśmy pakiet, który sprawił, że młodzi przedsiębiorcy starcie mogli liczyć na pomoc w kwestiach formalnych. Zajęliśmy się kwestiami księgowymi i prawymi, zapewniliśmy wsparcie marketingowe, szkolenia, warsztaty oraz networkingi.
Wspominamy o tym, ponieważ wierzymy, że każda osoba – niezależnie od tego, w jaki sposób realizuje swój pomysł na biznes – zasługuje na wsparcie. Jeśli zastanawiasz się nad rzuceniem etatu i założeniem firmy, jesteśmy dla Ciebie. Rozwijając swój biznes pod skrzydłami Fundacji, zapłacisz kilkukrotnie mniej, niż prowadząc JDG – koszt naszego pakietu to jedynie 300 zł miesięcznie. Bez obowiązkowych składek, ryzyka i zobowiązań.
Zanim podejmiesz decyzję o rzuceniu etatu i założeniu własnej firmy, sprawdź, nasze rozwiązania, które pomogły tysiącom przedsiębiorców.