Planujesz rozwinąć własny biznes, ale nie zamierzasz rezygnować z etatu? Sprawdź, na jakie trudności musisz się przygotować i jakie rozwiązania warto rozważyć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.
Dodatkowe źródło dochodu = dodatkowy stres?
Prowadzenie własnej firmy wiąże się z dużą odpowiedzialnością – głównie ze względu na kwestie formalne, które potrafią przyprawić o zawrót głowy osoby stawiające pierwsze kroki w świecie przedsiębiorczości. Czekają Cię nowe obowiązki, które oprócz dodatkowego dochodu mogą generować dodatkowy stres. A to wszystko równolegle z pracą na etacie, która sama w sobie potrafi być bardzo wymagająca.
- Zostając właścicielem własnego biznesu, staniesz się bowiem odpowiedzialny za:
- prowadzenie księgowości,
- zarządzanie finansami,
- kwestie prawne,
- monitorowanie rynku,
- podejmowanie strategicznych decyzji,
- wdrożenie strategii marketingowej, która pozwoli Ci utrzymać się na konkurencyjnym rynku.
Lista obowiązków jest zmienna i mocno zależna od charakteru Twojej działalności. Mogą pojawić się na niej nowe wyzwania, o których nie pomyślałeś na samym początku. Jednak nie martw się na zapas – nad tym chaosem da się zapanować! Przeczytaj nasz artykuł do końca, a przekonasz się, że istnieją rozwiązania, które mogą Ci w tym pomóc.
Inkubator przedsiębiorczości – wsparcie w otworzeniu biznesu
Jeśli rozważasz założenie własnego biznesu, wiesz zapewne, że należy go prowadzić zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jednoosobowa działalność gospodarcza może być nieopłacalna, z kolei nierejestrowana mocno Cię ogranicza – nie możesz bowiem przekroczyć limitu maksymalnego przychodu, który wynosi 50 proc. pensji minimalnej. Czasami trudno zadbać o wszystkie kwestie i pilnować limitów, gdy na głowie masz pracę etatową.
Na szczęście istnieją rozwiązania pośrednie, które pozwolą Ci uwolnić się od obowiązkowych składek i zarabiać bez martwienia się limitami. Jednym z nich jest inkubator przedsiębiorczości, czyli podmiot, który użyczy Ci osobowość prawną. W praktyce oznacza to, że będziesz mógł korzystać z przywilejów związanych z posiadaniem własnej firmy, nie przejmując się przy tym formalnościami i ograniczeniami. Nie musisz bowiem rejestrować firmy i zajmować się kwestiami formalnymi związanymi z tym procesem — po prostu zgłaszasz swój pomysł do pracownika inkubatora, który po pozytywnej weryfikacji przekazuje Ci dokumenty do podpisania. W większości przypadków możesz zacząć działać już następnego dnia.
Dlaczego łatwiej rozwijać biznes w inkubatorze?
Z prostego powodu – bo tak jest po prostu łatwiej, jeśli nie masz pojęcia o prowadzeniu biznesu!
W ramach pakietu inkubacyjnego otrzymasz nie tylko osobowość prawną, ale też wiele dodatkowych korzyści, które sprawią, że rozpoczęcie własnej działalności będzie znacznie łatwiejsze.
- Możesz liczyć na:
- pomoc osobistego opiekuna (koordynatora),
- prowadzenie księgowości,
- wsparcie prawne,
- bezpłatne szkolenia biznesowe,
- dostęp do infrastruktury.
Gdy nie masz pomysłu na biznes…
Szukasz pomysłu na firmę, którą będziesz mógł prowadzić, pracując na etacie? Możliwości jest wiele! Możesz skupić się na tym, w czym jesteś dobry i robić to po godzinach lub wejść w branżę, która jest Ci bliska. Zdarza się, że osoby będące przykładnymi pracownikami korporacji decydują się na rozwój w branży kreatywnej lub zupełnie niezwiązanej z charakterem ich aktualnej pracy. Takie rozwiązanie sprawia, że nie czują się przytłoczone obowiązkami i mają wystarczające zasoby, aby wykonywać dodatkowe obowiązki.
Sprawdź nasze propozycje:
10 pomysłów na biznes bez wkładu własnego