Tydzień, miesiąc, a może rok? Przechodzimy przez wszystkie etapy rozwoju biznesu i wyjaśniamy, ile czasu potrzebujesz, aby zacząć zarabiać na własnej firmie.
- Z lektury poniższego tekstu dowiesz się:
- przez jakie etapy musisz przejść, aby wdrożyć pomysł na rynek,
- ile czasu musisz poświęcić na każdy z tych etapów,
- co zrobić, aby przyśpieszyć ten proces.
Etap pierwszy, czyli pomysł na firmę
Znalezienie pomysłu na firmę może zająć Ci kilka dni lub kilka miesięcy – wszystko zależy od tego, jaką ścieżkę obierzesz.
- Zazwyczaj zaczyna się od jednej z poniższych sytuacji:
- zmęczenie pracą na etacie,
- chęć uczynienia ze swojej pasji źródła dochodu,
- zauważanie luki na rynku.
Z naszego doświadczenia wynika, że najszybciej klarują się pomysły oparte na pasji. Ich twórcy są ekspertami w danej dziedzinie i dobrze znają realia rynku, na który chcą wkroczyć. Muszą jedynie nadać ramy całemu przedsięwzięciu, aby sprawnie przejść do etapu planowania.
W dwóch pozostałych przypadkach przyszły przedsiębiorca musi zrobić dokładny research i poznać potrzeby potencjalnych klientów, aby stwierdzić, czy biznes ma szansę sprawdzić się w obecnych realiach – niestety, chęć rzucenia etatu lub wypełnienia luki to trochę za mało.
Etap drugi, czyli planowanie
I tu zaczynają się trudności — opierasz się bowiem wyłącznie na przypuszczeniach. Niestety, nikt Ci nie zagwarantuje, że biznes stanie się rentowny. Etap planowania wynosi zazwyczaj kilka miesięcy, chociaż w przypadku większych projektów może wydłużyć się nawet do roku.
- To moment, w którym musisz odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania:
- Czy mam środki, aby otworzyć własną firmę i utrzymać się na rynku?
- Kto może potrzebować moich produktów lub usług?
- Jakie działania podejmę, aby dotrzeć do potencjalnych klientów?
- Co umiem, a co będę musiał zlecić firmom zewnętrznym?
- Ile czasu mogę poświęcić na rozwój biznesu?
Bardzo możliwe, że już na etapie zrezygnujesz z zakładania własnej firmy, ponieważ zrozumiesz, że nie jesteś gotowy finansowo, czasowo lub merytorycznie. Chociaż nie jest to wesoły scenariusz, lepiej, abyś zdał sobie z tego sprawę już na samym początku.
Jeśli obawiasz się, że nie będziesz wobec siebie obiektywny, możesz skorzystać z pomocy trenera biznesowego lub coacha. Spotkanie z nim to okazja do określenia Twoich mocnych i słabych stron, zdefiniowania celów i utworzenia wstępnego planu działania. Co istotne, taka konsultacja pomoże nie tylko Twojej przyszłej firmie, ale także Tobie – będziesz miał okazję do zidentyfikowania obszarów, w których brakuje Ci podstawowej wiedzy. Nie martw się jednak na zapas: pamiętaj, że wiedzę możesz zawsze uzupełnić. W tym przypadku również pomoże Ci trener biznesowy.
Etap trzeci, czyli wdrożenie pomysłu
Po przeprowadzeniu analizy i opracowaniu szczegółowego planu przyjdzie czas na wdrożenie pomysłu. Ważne jest, abyś mierzył siły na zamiary i nie rzucał się od razu na głęboką wodę. Jeśli nigdy nie miałeś styczności z samodzielnym prowadzeniem firmy, kwestie formalne mogą Cię przerosnąć. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz zajmować się nimi samodzielnie – jeśli chcesz skorzystać z taryfy ulgowej, możesz postawić na rozwój w inkubatorze przedsiębiorczości.
Zyskasz nie tylko pełne wsparcie w kwestiach formalnych, ale też wiele dodatkowych usług. Będziesz mógł korzystać z bezpłatnych szkoleń i konsultacji biznesowych, pomocy osobistego opiekuna (koordynatora) i wielu innych usług, które pomogą Ci szybciej i skuteczniej wejść na rynek.
Czas na biznes? Rozwiń się z nami!
- Wsparcie ekspertów od pierwszego dnia
- Maksymalna redukcja kosztów
- Bezpłatne szkolenia i konsultacje biznesowe
Etap czwarty, czyli dynamiczny rozwój
Proces rozwoju własnego biznesu w inkubatorze przedsiębiorczości zazwyczaj przebiega etapami. Na samym początku musisz zdefiniować swój pomysł, przeanalizować rynek, opracować strategię i biznesplan. To ważny krok, który pozwoli Ci zrozumieć szanse i zagrożenia. Kolejnym etapem jest praca nad rozwojem produktu lub usługi oraz testowanie go na rynku. Prowadzisz swoją firmę w bezpiecznych warunkach i w każdej chwili możesz z niej zrezygnować — wystarczy, że rozwiążesz umowę z inkubatorem przedsiębiorczości.
Po tej fazie następuje okres akceleracji, w którym najważniejszy jest dynamiczny rozwój. To moment, w którym pracujesz najintensywniej; wdrażasz strategie marketingowe, pozyskujesz klientów i rozwijasz swoją firmę. Ostatecznym celem jest osiągnięcie samodzielności biznesowej, czyli etapu, na którym Twoje przychody są stabilne, a Ty możesz funkcjonować bez stałego wsparcia inkubatora przedsiębiorczości.
No dobrze, ale ile czasu to zajmuje?
Jak sam widzisz, na to pytanie odpowiedź jest tylko jedna i brzmi „to zależy”. Musisz być przygotowany na scenariusz, w którym proces ten potrwa kilka miesięcy albo… kilka lat. Inkubator przedsiębiorczości może znacząco przyspieszyć Twój rozwój, jednak nie zagwarantuje Ci sukcesu — wszystko będzie zależne od Twojego zaangażowania. Najważniejsze to mieć pomysł, pasję i determinację do działania.