Jak wynika z danych Eurostatu, w 2020 roku 42,5 proc. Polaków w wieku 25-34 lata mogło się pochwalić wykształceniem wyższym, co przewyższa średnią europejską. Chociaż liczba osób decydujących się na ukończenie studiów wciąż rośnie, wiele osób kończy edukację na etapie szkoły średniej. Sprawdzamy, w jakim kierunku warto rozwinąć karierę
Rozwój w branży IT
Chociaż wielu pracowników branży IT może zdobyło wykształcenie wyższe, nie jest ono wymagane, aby rozpocząć pracę w zawodzie. Pracodawcy stawiają bowiem na konkretne umiejętności, które można nabyć, ucząc się samodzielnie lub uczestnicząc w kursach.
Obecnie najczęściej wybieraną ścieżką rozwoju jest programowanie, a najpopularniejszym językiem — Python. Zaraz po nim plasują się C, Java, C++ i C#. Z racji, iż zapotrzebowanie na programistów jest bardzo duże i wciąż rośnie, możemy liczyć na zatrudnienie w branży niezależnie od wybranego języka.
Jeśli nie chcemy wiązać przyszłości z programowaniem, branża IT wciąż stoi przed nami otworem – na rynku pracy cenieni są również analitycy danych, testerzy manualni, UX/UI designerzy i specjaliści ds. wsparcia IT (helpdesk).
Grafik komputerowy
W zawodach artystycznych szczególnie ceniona jest otwartość, kreatywność i inicjatywa. Od wykształcenia ważniejsze jest portfolio, którym może pochwalić się kandydat. W tym zawodzie niezbędna jest umiejętność obsługi programów takich jak Adobe Photoshop, Adobe Illustrator czy Corel Draw, a dodatkowym atutem będzie znajomość podstaw jednego z języków programowania, na przykład CSS lub HTML.
Graficy komputerowi są najczęściej zatrudniani w agencjach marketingowych lub reklamowych, branży eventowej, portalach internetowych i redakcjach. Równie często realizują pojedyncze zlecenia, pracując jako freelancerzy.
Przedstawiciel handlowy
Przedstawiciele handlowi to wykwalifikowani specjaliści, którzy mogą pochwalić się szeroką wiedzą z zakresu oferowanych usług lub produktów. Ceniona jest u nich przede wszystkim otwartość, łatwość nawiązywania kontaktów, zdolności negocjacyjne i sprzedażowe. W tej branży wynagrodzenie jest zależne od zaangażowania – oprócz podstawowej wypłaty możemy liczyć na premie i prowizje, które znacząco wpływają na wysokość wynagrodzenia.
Usługi kosmetyczne
Pracownicy branży kosmetycznej również mogą liczyć na wysokie zarobki. W tych zawodach najważniejsze są zdolności manualne, wysokie poczucie estetyki i umiejętność pracy z klientem. Istotną kwestią jest chęć samodoskonalenia i przyswajania nowej wiedzy, gdyż trendy bardzo szybko się zmieniają. Osoby, które zdobyły doświadczenie w zawodzie, często decydują się na otwarcie własnego salonu lub podnajmowanie miejsca, co pozwala im pracować na własnych zasadach.
Własna działalność
Najbardziej ryzykowną, a jednocześnie pozwalającą na osiągnięcie wysokich dochodów pracą jest założenie własnego biznesu. Jeśli dobrze odpowiemy na potrzeby rynku, bardzo możliwe, że w krótkim czasie uda nam się stworzyć rentowny biznes. Aby zminimalizować ryzyko i zyskać pomoc bardziej doświadczonych osób, warto skorzystać z inkubatorów przedsiębiorczości – alternatywy dla jednoosobowej działalności gospodarczej.