Rozważasz założenie własnego sklepu internetowego, ale nie do końca wiesz, od czego zacząć? Sprawdź, co możesz zyskać, decydując się na rozwinięcie biznesu w inkubatorze przedsiębiorczości.
- W tym artykule omówimy:
- jakie warunki musisz spełnić, aby zacząć sprzedawać produkty przez Internet,
- dlaczego należy być ostrożnym, prowadząc działalność nierejestrową,
- z jakimi kosztami wiąże się prowadzenie własnego sklepu internetowego,
- jak możesz ograniczyć te koszty, korzystając z pomocy inkubatora przedsiębiorczości.
Kto może sprzedawać produkty przez Internet?
Nie trzeba mieć własnej firmy, aby sprzedawać produkty przez Internet – trzeba być jedynie ostrożnym i pamiętać o pewnych ograniczeniach.
Osoby, które chcą przetestować własny pomysł na biznes, bardzo często sprzedają produkty w ramach działalności nierejestrowej. Wbrew powszechnemu twierdzeniu nie oznacza to, że nie mają one żadnych zobowiązań – aby wykazać, że nie przekraczają limitu maksymalnego przychodu (który od 1 lipca 2023 roku wynosi 1800 zł), muszą prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży.
- W sytuacji, gdy limit ten zostanie przekroczony, przedsiębiorcy mają dwie opcje:
- zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej,
- skorzystanie z pomocy inkubatora przedsiębiorczości.
Inkubator przedsiębiorczości a JDG – co wybrać?
Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, należy wziąć pod uwagę większe koszty prowadzenia sklepu internetowego – wynika to z konieczności płacenia obowiązkowych składek oraz podatku dochodowego wynoszącego co najmniej 12 proc. Uproszczona różnica pomiędzy prowadzeniem biznesu w inkubatorze przedsiębiorczości a jednoosobową działalnością gospodarczą została zobrazowana w poniższej tabeli:
Nie należy jednak zapominać, że założenie własnego sklepu to również wiele „ukrytych kosztów” – sama strona internetowa to wydatek rzędu kilku tysięcy. Do tej kwoty doliczyć należy cenę konsultacji prawniczej, w ramach której przygotowane zostaną niezbędne dokumenty, czyli polityka prywatności oraz regulamin sklepu internetowego.
- Nawet jeśli zaplanowałeś sprzedawanie produktów za pośrednictwem jednej z dostępnych platform (np. Allegro, Etsy, Shopify), wciąż obowiązują Cię te same limity dotyczące przychodów.
Jak zredukować koszty z inkubatorem przedsiębiorczości?
Patrząc na porównanie zaprezentowane w tabeli, zauważyłeś zapewne, że rozwijanie biznesu w inkubatorze to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale i czasu – wynika to z faktu, że wsparcie w kwestiach formalnych zostało wliczone w cenę miesięcznej opłaty.
- Co zyskujesz w praktyce?
- Obowiązkowe dokumenty – regulamin i politykę prywatności przygotowane przez dział prawny,
- osobistego opiekuna (koordynatora), który będzie wspierał Cię przez cały okres współpracy,
- prowadzenie księgowości,
- bezpłatne szkolenia biznesowe, dzięki którym staniesz się lepszym sprzedawcą i marketingowcem,
- brak konieczności opłacania obowiązkowych składek (ZUS, Polski Ład).
Własny sklep internetowy – dlaczego warto?
Własny sklep internetowy pozwala zwiększyć sprzedaż i szanse na dotarcie do potencjalnych klientów – nie każdy z nich jest świadomy istnienia niektórych platform sprzedażowych, chociażby Etsy czy Shopify.
- Korzyści, jakie wiążą się z prowadzeniem własnego sklepu, to m.in.:
- łatwiejsza reklama – możesz przekierować klientów bezpośrednio do Twojego sklepu internetowego,
- lepsze pozycjonowanie – sam decydujesz o treściach i strukturze witryny (webmasterzy zadbają z kolei o techniczną optymalizację),
- możliwość stworzenia spójnej strategii marketingowej i szaty graficznej odpowiadającej Twoim potrzebom,
- stworzenie prostszego i intuicyjnego procesu zakupowego,
- wybór bramki płatniczej, która umożliwi klientom szybkie i bezpieczne płatności.
Koszt sklepu internetowego uzależniony jest od liczby funkcjonalności oraz liczby produktów, jednak decydując się na realizację strony w Fundacji Twój StartUp, możesz mieć pewność, że płacisz mniej – przy jednoczesnej gwarancji, że wszystkim zajmą się profesjonaliści.