Jesteś szefem lub zarządzasz grupą osób, być może budujesz swoją markę i krótko mówiąc: masz dużo na głowie. Czasami zbyt dużo, zwłaszcza jeśli to dopiero początek twojej przygody ze startupem. Jeżeli bywają momenty, w których czujesz się sparaliżowany, masz ochotę rzucić wszystko i nie widzisz nadziei – zdarza się. Problem pojawia się w momencie, kiedy to uczucie towarzyszy Ci nieustannie.
Zdiagnozuj!
Ludzki organizm nie jest w stanie wytrzymać bardzo długich sesji stresu i zawsze pojawią się tego konsekwencje. Hormony stresu, które są systematycznie uwalniane w ciągu długiego czasu, zaburzają naszą równowagę. Aby temu zapobiec, przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę z problemu i chcieć go rozwiązać. Nie ma nic gorszego, niż tłumaczenie sobie, że codzienny stres jest wpisany w Twoje stanowisko. Nie próbuj zaprzyjaźnić się z poczuciem przytłoczenia. Pamiętaj, że kiedy jesteś zestresowany, Twój mózg nie pozwala Ci na tak logiczne i kreatywne myślenie, jak w sytuacji komfortowej. To z kolei przekłada się za złe podejście do innowacji i różnego rodzaju działań twojej działalności. Możesz to zmienić, ale najpierw musisz uwierzyć, że nawet proste działania mają znaczenie. Zapisz problem, a potem podziel go na mniejsze części – rozwiązuj go krok po kroku. Nie ma sytuacji bez wyjścia!
Wyznacz cele i priorytety!
Będąc pod presją, dłużej podejmujesz decyzję dla twojego biznesu, nerwowo rozmawiasz ze współpracownikami i tracisz radość z pracy. Jesteś mniej produktywny, łatwo się rozpraszasz i marnujesz cenny czas. W takich chwilach musisz złapać oddech: najlepiej się przewietrzyć, posłuchać relaksującej muzyki, lub po prostu porozmawiać z kimś na temat niezwiązany z pracą. Świetnym rozwiązaniem jest także wysiłek fizyczny. Wiele firm daje swoim pracownikom możliwość poćwiczenia na siłowni lub organizuje pomieszczenie do relaksu i gier. Po krótkiej przerwie postaraj się zrobić mapę przyszłości. Odpowiedz sobie na fundamentalne pytanie: JAKIE CELE CHCESZ OSIĄGNĄĆ? A potem zastanów się, które z nich są najważniejsze. Nadaj im czas realizacji i postaraj się tego pilnować. Przy podejmowanych działaniach odpowiadaj sobie na pytanie „czy to pozwoli osiągnąć mój cel?”
Rozmawiaj!
Nie musisz dusić wszystkiego w sobie. Warto jest przeanalizować swoje problemy z kimś, kto Cię wysłucha i spojrzy z innej perspektywy. Relacje międzyludzkie mają wielką moc, a kilka motywacyjnych słów od przyjaciela pozwoli nabrać świeżego podejścia.
Bądź kreatywny!
Jeśli czujesz, że twój startup zaczyna działać rutynowo, musisz to zmienić. Monotonia w działalności nie wpływa dobrze ani na jej jakość, ani na efekty, czy innowacje. Kiedy nie da się zrobić kroku naprzód, warto zrobić jeden w tył – cofnąć się do momentów, w których codzienne obowiązki sprawiały najwięcej radości, poszukać inspiracji, lub zmienić przestrzeń, w której pracujesz. Badania pokazują, że zaledwie 45 minut twórczej aktywności zdecydowanie zmniejsza poziom stresu. Nawet jeśli nie jesteś artystyczną duszą, postaraj się pobudzić swoją kreatywność.
Jeśli chcesz zadbać o swoją działalność, zadbaj najpierw o siebie.