„Nawet nie są do siebie podobni!” – pomyślisz, szukając cech wspólnych u milionerów, którzy w młodym wieku założyli własne firmy i osiągnęli sukces. Na pierwszy rzut oka mogą nie być, ale łączą ich pewne wspólne cechy — to właśnie im poświęcimy uwagę.
Zanim nerwowo przejrzysz listę, szukając cech podobnych do Twoich, zatrzymaj się na chwilę i poświęć pięć minut na przeczytanie naszego artykułu, w którym wyjaśniamy, że rozwijanie własnego biznesu nie jest zarezerwowane wyłącznie dla ekstrawertycznych perfekcjonistów (ale dla tych, którzy dobiorą kierunek rozwoju do cech charakteru).
- Dowiedz się więcej o typach osobowości zawodowej
Przeczytany?
To ruszamy dalej! Przed Tobą pięć cech zaobserwowanych u osób, które samodzielnie dorobiły się milionowego majątku. Ich wyodrębnienia podjęły się Instytut Badań Ekonomicznych i westfalski Uniwersytet Wilhelma w Münster.
Po pierwsze: skłonność do podejmowania ryzyka
…i już na samym wstępie chcemy podkreślić, że nie chodzi o nieprzemyślane decyzje („bo być może się uda”), ale o podejmowanie ryzyka, gdy może ono przynieść realne korzyści. Dobrym przykładem jest skłonność do agresywnego inwestowania przez przedsiębiorców mających wiedzę na temat finansów i będących w stanie przewidzieć, kiedy ich działania są opłacalne.
Nie jest to oczywiście jedyny przypadek, w którym ryzyko opłaca się podjąć. Samo wdrożenie na rynek rozwiązania o niezbadanym popycie świadczy o skłonności do działania w niepewności. Wiele świetnych pomysłów marnuje się, ponieważ ich autorzy boją się zaryzykować i otworzyć własną firmę. A przecież mogliby zostać milionerami, gdyby tylko się odważyli!
Już rozumiesz, dlaczego to właśnie skłonność do podejmowania ryzyka znalazła się na pierwszym miejscu?
Po drugie: stabilność emocjonalna
Stabilność emocjonalna jest kluczowa — szczególnie w pierwszych miesiącach prowadzenia własnego biznesu. To ona decyduje, czy rzucisz wszystko przy pierwszym potknięciu, czy zachowasz zimną krew i będziesz działać dalej.
Stabilni emocjonalnie przedsiębiorcy lepiej radzą sobie z natłokiem obowiązków i sprawnym przełączaniem się pomiędzy nimi, nie tracąc przy tym cierpliwości i zapału do nieustannego rozwoju. Lepiej znoszą też wszelkie porażki, wyciągając z nich cenną lekcję, a następnie – wdrażając pomysły, które pomogą uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.
Nad stabilnością można na szczęście pracować – chociażby z trenerem biznesowym, który zidentyfikuje Twoje problemy i zaproponuje sposoby ich rozwiązania.
Rozwijaj swoje umiejętności
- Naucz się podejmować ryzyko
- Dowiedz się, jak zarządzać emocjami
- Wyrażaj siebie i stwórz wartościową markę
Pomagamy znaleźć właściwą ścieżkę. Dołącz do nas!
Po trzecie: otwartość
Prowadzenie biznesu to często istny rollercoaster, a oczywiste i „bezpieczne” rozwiązania nie zawsze są tymi najlepszymi. Dlatego tak ważna jest otwartość – na ludzi, ich pomysły, sugestie i nieznane wcześniej sposoby radzenia sobie z kolejnymi wyzwaniami.
Nawet jeśli prowadzisz firmę samodzielnie i wydaje Ci się, że możesz działać po swojemu, pamiętaj, że istnieją klienci, którzy dają Ci bezpłatny feedback i wskazują, co możesz zrobić lepiej. Zapieranie się rękoma i nogami nie pomoże Ci być lepszym przedsiębiorcą i dorobić się miliona. Wręcz przeciwnie: czasami warto odpuścić i otworzyć się na nowe, nieznane wcześniej sposoby działania. Możesz na tym tylko zyskać.
Po czwarte: ekstrawersja
Nie zdziwi Cię zapewne, że ekstrawertycy mają nieco łatwiej?
Głównie dlatego, że z łatwością nawiązują relacje: z ważnymi osobistościami, innymi przedsiębiorcami czy potencjalnymi klientami. Ich otwartość wręcz przyciąga, a zamiłowanie do bycia w centrum uwagi – pomaga w rozwijaniu biznesu.
Ekstrawersja bardzo często łączy się z innymi cechami, np. skłonnością do podejmowania ryzyka lub większą pewnością siebie. Taki zestaw to w wielu przypadkach gwarancja dobrego startu i duże szanse na sukcesy zawodowe.
Po piąte: sumienność
Ostatnią cechą zaobserwowaną u milionerów jest sumienność, która odpowiada za dobrą organizację pracy, lepsze zarządzanie czasem i wyższy poziom samokontroli. To właśnie dzięki sumienności przedsiębiorcy są w stanie wykorzystać całą swoją energię i dostępne zasoby, aby krok po kroku realizować początkowo obrany cel.
Osoby niemające tej cechy często odkładają obowiązki na później lub prokrastynują, przez co ich biznesy rozwijają się znacznie wolniej (lub — w najgorszym przypadku — po prostu upadają).