Wielu studentów powiedziało „Dość!” pracy na czyjś rachunek i zdecydowało się na utworzenie własnej działalności lub startupu. Wybitny i innowacyjny pomysł może zagwarantować młodej osobie wynagrodzenie, którego nie powstydziłby się właściciel firmy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej młodych osób stara się poddawać swoje pomysły pod weryfikację rynku.
Niezależnie od tego, czy zależy nam na tym, by więcej zarabiać, czy po prostu chcemy sami sobie dyktować warunki, warto rozważyć zmianę formy zatrudnienia. W ostatnich latach powstało wiele instytucji, które pomagają ruszyć z własnym biznesem. Wśród nich jest oczywiście nasza Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUp, której 9-letnie doświadczenie sprawiło, że jest liderem branży.
Jeśli zdecydujemy się na stworzenie startupu, warto zastanowić się, dzięki jakiej działalności chcemy zbudować swój sukces. Odpowiednio opracowany plan działania zdecydowanie ułatwia wkroczenie w świat biznesu. Tym, którzy nie mają pomysłu na swoje usługi, podpowiadamy kilka uniwersalnych możliwości, na które zawsze jest popyt.
Pomysły na własny biznes
Jedną z takich działalności jest otwarcie punktu ksero. W tym wypadku warto jednak dobrze przemyśleć lokalizację usługi, ponieważ w różnych regionach może być skrajnie odmienny popyt. Wielu studentów kierunków informatycznych, czy też technicznych, właśnie w ten sposób postanawia sobie dorobić.
Inną ciekawą opcją dla „ścisłowców” jest otworzenie serwisu komputerowego. W tym biznesie młodzi informatycy będą mogli zająć się między innymi naprawą systemów, oprogramowaniami, instalowaniem sterowników, wymianą matryc czy gniazd.
Miłośnicy estetyki i sztuki, być może studenci Akademii Sztuk Pięknych, mogą dobrze odnaleźć się w zawodzie konsultanta ślubnego, czy też stylisty mody. Obie te profesje wymagają wyczucia stylu. Przed rozpoczęciem tego rodzaju działalności należy jednak wiedzieć, że wymaga ona dużej elastyczności i odporności na stres.
Kolejnym dobrze płatnym zajęciem, które nada się dla studenta freelancera, jest fotografia. Dzięki specyfice tej profesji z łatwością można dopasować ją do zajęć na uczelni, nawet studiując w trybie dziennym. W zależności od własnych umiejętności i zainteresowań możemy stworzyć firmę zajmującą się fotografią biznesową, portretową, artystyczną, czy ślubną.
Kiedy stworzymy już swój własny, indywidualny plan, warto zastanowić się nad kwestiami marketingowymi. W dzisiejszych czasach, aby promować swoją markę, nie musimy ponosić ogromnych kosztów. Social media zapewniają szeroki zasięg, który umożliwia dotarcie do potencjalnych klientów.