Wydarzenia ostatnich lat sprawiły, że przedsiębiorcy odnotowali wzmożoną liczbę cyberataków. Jednym z głównych czynników jest przejście na pracę zdalną, której popularność znacznie wzrosła podczas pandemii COVID-19
Spis treści:
Według raportu amerykańsko-brytyjskiej firmy Tessian, praca w trybie zdalnym uśpiła czujność pracowników i wprowadziła nowe, zagrażające bezpieczeństwu nawyki. 25 proc. zatrudnionych, którzy popełnili błędy mogące narazić firmę na cyberataki, boi się do nich przyznać. Dla pracodawców to jasny sygnał — muszą działać i dążyć nie tylko do zwiększenia czujności pracowników, ale też nauczyć ich reagować w sytuacjach realnego zagrożenia.
Jak zapobiec cyberatakom?
Budowanie cyberświadomości wśród pracowników jest niezwykle ważne, jeśli chcemy skutecznie zapobiegać atakom hakerskim. Wiele firm zakłada, że nie staną się obiektem zainteresowania hakerów — szczególnie jeśli są małymi przedsiębiorstwami. W rzeczywistości jest inaczej: celem może stać się każdy, kto nie zadba o odpowiednie zabezpieczenia. Często do tej grupy należą mniejsze firmy. Powód jest prosty — mniejsze przedsiębiorstwo to bardzo często mniej środków przeznaczonych na ochronę przed cyberatakami. Co możemy zrobić, aby skutecznie chronić firmę przed zagrożeniami?
Szkolenie pracowników
Jak pokazało badanie przeprowadzone przez firmę Tessian, wielu pracowników nie ma wystarczającej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Nie należy tego bagatelizować — zapobieganie atakom hakerskim powinno leżeć w gestii każdej osoby zatrudnionej. Szkolenie z zasad bezpieczeństwa IT jest podstawą, jeśli chcemy chronić nasze przedsiębiorstwo. Jego przeprowadzenie warto powierzyć wykwalifikowanemu pracownikowi, który zna wewnętrzne procedury i jest w stanie przekazać zespołowi klarowną wiedzę.
Zapora firewall
Firewall (zwany również zaporą) to zabezpieczenie, które filtruje ruch sieciowy, sprawdzając transmisję danych przechodzących przez porty. Jego działanie polega na monitorowaniu i blokowaniu nieautoryzowanych połączeń. Działa w dwie strony — nie tylko zapobiega skanowaniu i nawiązywaniu połączeń przez osoby trzecie, ale też chroni przed udostępnieniem firmowych danych sieciom zewnętrznym. Łatwość instalacji oraz zarządzania sprawia, że firewall jest bardzo popularną formą zabezpieczenia.
Silne hasła
Cyberprzestępcy wykorzystują zaawansowane narzędzia IT, które potrafią złamać hasło w ułamek sekundy – szczególnie, jeśli składa się z imion i dat. Powinniśmy zdecydować się na zabezpieczenie wszelkich danych hasłami, które mają co najmniej 12 znaków i składają się z ciągu liter, cyfr i znaków specjalnych.
„Hasło to pierwsza linia obrony przed cyberprzestępcami, ale jako aktywni użytkownicy sieci internetowej musimy także pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu swoich danych do logowania oraz udostępnienie ich osobom trzecim”
– tłumaczy szef bezpieczeństwa BIK Andrzej Karpiński.
Kopia zapasowa
Kopia zapasowa jest jedną z podstawowych form pozwalających na zapieczenie firmowych danych przed utratą, usunięciem lub celowym zniszczeniem. W przypadku awarii lub fizycznego uszkodzenia nośników możemy w łatwy sposób odzyskać utracone dane. Jeśli w organizacji nieposiadającej kopii zapasowej dojdzie do cyberataku typu ransomware, odzyskanie zasobów możliwe będzie jedynie po zapłaceniu okupu.
Bądź na bieżąco
W całym procesie dbania o cyberbezpieczeństwo kluczową kwestią jest bycie na bieżąco — hakerzy nieustannie znajdują nowe sposoby, aby wykraść wrażliwe dane i wykorzystać je przeciwko firmie. Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest dbanie o bezpieczeństwo swojej firmy, a więc również śledzenie aktualności i wdrażanie nowych rozwiązań.