30 startupów będzie miało szansę opracowania projektów dotyczących elektromobilności pod skrzydłami największych koncernów na rynku. To znacząca możliwość na wprowadzenie innowacji w naszej działalności. Rozwój tej branży jest jednym z priorytetów polskich polityków.
Wybrana w konkursie Elektro ScaleUP firma doradcza techBrainers wybierze młode startupy, które w asyście liderów innowacji wypracują nowe rozwiązania elektromobline. Udział w programie zadeklarowało już sześciu wielkich graczy: Tauron, PKN Orlen, Siemens, Synerise, Carrefour Polska i Larq.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zapewniła 10 mln zł na program, w którego wyniku mają powstać 23 projekty. Także wymienieni partnerzy dofinansowali inicjatywę łączną kwotą 3,5 mln, która może jeszcze się zwiększyć, jeżeli do przedsięwzięcia przyłączą się kolejne korporacje.
Rozwój branży elektromobilnej jest jednym z priorytetów polityków naszego kraju. W ciągu najbliższych kilku lat zrewolucjonizuje ona przemysł motoryzacyjny. Dlatego wspieramy ten sektor grantami z programu Inteligentny Rozwój.
— mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Dodaje też, że obecnie pula dotacji dla startupów jest dwukrotnie większa niż w poprzedniej unijnej siedmiolatce.
Innowacyjny program Elektro ScaleUP zrealizowany ma zostać zgodnie z metodologią Pilot Maker, którą opracował techBrainers. Precyzuje ona wyzwania, jakie stoją przed dużymi działalnościami, które mają wskazać swoje priorytety i jakie narzędzia są w stanie udostępnić startupom. Mają oni przetestować jak największą liczbę rozwiązań, a w dłuższej perspektywie nawiązać stałe kontrakty z przedsiębiorstwami.
Elektro ScaleUP będzie realizowany wedle metody Pilot Maker, opracowanej przez techBrainers. Precyzuje ona dokładnie wyzwania, przed jakimi stoją duże firmy w tym projekcie. Na programie skorzystają więc obie strony.
Strategiczne pozycje i role na rynku e-mobility w Polsce nie są jeszcze zajęte. Wierzę, że branża nie urośnie za sprawą jednego, bogatego koncernu, ale dzięki współpracy odważnych liderów wielu sektorów ze startupami i instytucjami naukowymi.
— przekonuje Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers.
Źródło: https://www.pb.pl