Rozwinięcie biznesu w inkubatorze przedsiębiorczości może przynieść wiele korzyści początkującym przedsiębiorcom. Wyjaśniamy, dlaczego warto wziąć pod uwagę te podmioty, jeśli zastanawiasz się nad prowadzeniem własnego biznesu, ale obawiasz się ryzyka i wysokich kosztów.
- Z lektury tekstu dowiesz się:
- jak bezpiecznie przetestować pomysł na biznes,
- dlaczego inkubator przedsiębiorczości może okazać się dobrą alternatywą dla JDG,
- jakie usługi - oprócz użyczenia osobowości prawnej - otrzymasz w ramach pakietu inkubacyjnego.
Bezpieczne przetestowanie pomysłu
Inkubatory przedsiębiorczości to podmioty, które umożliwiają początkującym przedsiębiorcom przetestowanie pomysłów biznesowych przed wprowadzeniem ich na rynek. Jeśli nie masz pewności, czy Twoje rozwiązanie sprawdzi się we współczesnych realiach, nie śpiesz się – zamiast zakładać własną działalność, możesz rozwinąć biznes w strukturach inkubatora przedsiębiorczości. Wykwalifikowani specjaliści przeanalizują Twój pomysł, zidentyfikują potencjalne problemy i przeprowadzą symulację kosztów. Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twój pomysł jest opłacalny, a Ty masz odpowiednią wiedzę i narzędzia, aby skutecznie wdrożyć go na rynek.
Inkubator przedsiębiorczości – redukcja kosztów
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma wydatkami, które stanowią poważną przeszkodę dla początkujących przedsiębiorców. Zakładając własną działalność, musisz wziąć pod uwagę opłaty związane z jej prowadzeniem (podatki, składki ZUS, składka na ubezpieczenie zdrowotne). Często dochodzą do tego koszty obsługi księgowej, prawnej i marketingowej.
Skorzystanie z pomocy inkubatora przedsiębiorczości pozwala na zmniejszenie lub całkowite zredukowanie niektórych wydatków. Zyskujesz dostęp do infrastruktury, dzięki czemu nie musisz ponosić kosztów związanych z utrzymaniem własnego biura. Możesz również korzystać z pomocy dostępnych na miejscu specjalistów, którzy zajmą się kwestiami formalnymi i promocją Twojej marki. Zostając beneficjentem Fundacji Twój Startup, otrzymasz pomoc nie tylko w kwestiach prawnych i księgowych – możesz zlecić stworzenie strony internetowej, uzyskać audyt kanałów w social mediach i uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach biznesowych, które pozwolą Ci na poszerzenie wiedzy. Jeśli będziesz miał wątpliwości, możesz zgłosić się do koordynatora, który przez cały okres korzystania z usług inkubatora przedsiębiorczości pozostaje do Twojej dyspozycji.
Inkubator przedsiębiorczości a JDG
Chociaż inkubatory przedsiębiorczości działają na polskim rynku od dłuższego czasu i stają się coraz popularniejsze, nie każdy ma świadomość ich istnienia. Jeśli założyłeś własną działalność, ale przerastają Cię wysokie koszty związane z jej prowadzeniem, nadal możesz skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości. Obecni na miejscu koordynatorzy pomogą Ci w kwestiach formalnych i wyjaśnią, jakie korzyści przyniesie Twojej firmie uczestnictwo w programie inkubacji. W ramach wsparcia otrzymasz nie tylko dostęp do sal konferencyjnych zlokalizowanych w oddziałach Fundacji Twój Startup (w wymiarze 20 godz. miesięcznie), ale również wsparcie merytoryczne w postaci szkoleń, indywidualnych konsultacji i doradztwa biznesowego.
Dla kogo inkubator przedsiębiorczości?
Z inkubatorów przedsiębiorczości najchętniej korzystają freelancerzy, np. graficy komputerowi, artyści, fotografowie, rzemieślnicy. Pozwala im to na maksymalne zredukowanie kosztów związanych z prowadzeniem własnej firmy. Na przeniesienie biznesu w struktury inkubatora decydują się również osoby prowadzące różnego rodzaju biznesy, np. świadczące usługi z zakresu nauki języków, coachingu lub doradztwa biznesowego. Jeśli nie jesteś pewny, czy możesz rozwinąć własny biznes w inkubatorze przedsiębiorczości, możesz zweryfikować swój pomysł, kontaktując się z Fundacją Twój Startup.